ایران 19
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
 • کد خبر : 24059
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ شهریور, ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۸
 •   

  استاندار می رود یا می ماند

  استاندار می‌رود یا می‌ماند

  سامان بوک:گمانه زنی و شایعه تغییرات در سطح مدیران استانی در دوران پس از انتخابات، به یک عادت همیشگی برای مردم و فعالین سیاسی و اجتماعی کرمانشاه و بعضاً بهانه ای برای سهم‌خواهی تبدیل شده است.  بعد از انتخابات سال ١٣٩۶ و تمدید ریاست جمهوری حسن روحانی نیز به رسم همیشه بازار شایعات و گمانه زنی ها در مورد ابقا یا تعویض استاندار کرمانشاه در محافل سیاسی مختلف داغ شده است. بزودی بنا‌بر روال دوره‌های پیشین با اتتخاب وزیر‌کشور دولت دوازدهم این تلاشها اوج می‌گیرد و سیاهه‌های زیادی از اسامی استانداران پیشنهادی به تهران ارسال می شود. اما تجربه نشان داده است که نهایتاً در این اوضاع نا‌بسامان کسی انتخاب می‌شود که هیچ ارتباطی با این لیست ها ندارد. نکته مهم آنکه، مردم کرمانشاه با وجود مشکلات عدیده ای همچون بیکاری، رکود بازار کسب و کار و کارخانجات و همچنین معضلات اجتماعی که در سطح استان مشاهده می شود، رای بسیار بالای ۶٨ درصدی را به  حسن روحانی داده‌انند تا نشان دهند که با وجود همه این مشکلات باز هم به دولت تدبیر و امید اعتقاد و اعتماد دارند. علی‌رغم این امر، بارها و بارها ناراحتی و گلایه خود را نسبت به وضعیت فعلی استان از طریق ریاست ستاد حسن روحانی و افراد دیگر به گوش دولت مردان رسانده اند. منتقدان درباره عملکرد رازانی بر این باورند او در کرمانشاه همه توانش را به کار نگرفنه و در مقایسه با آنچه پیش تر در سمت‌های دیگر از او دیده می شود، منفعل است. او نیز مانند اکثریت آنهایی که تاکنون بر صندلی استانداری کرمانشاه تکیه زده اند یک گزینه غیر بومی است. به بهانه استقرار دولت دوازدهم و بازار داغ گمانه زنی ها برای تعیین استانداران، نگاهی به رزومه استانداران کرمانشاه از بدو پیروزی انقلاب تا به امروز داشته ایم:

  عبدالمجید ایران نژاد  ١٣۵٧-١٣۵٨
  اولین استاندار کرمانشاه پس از انقلاب اسلامی بود و توسط دولت موقت به این سمت منصوب شد. از  ایران نژاد هیچ عکسی موجود نیست و حتی در استانداری کرمانشاه نیز جای عکس او در کنار دیگر استانداران کرمانشاه خالی است. ایران نژاد به مدت یک سال استاندار کرمانشاه بود. در لیست اسامی تمامی استانداران بعد از انقلاب در وزارت کشور جلوی نام ایران نژاد نوشته شده: مرحوم.
  ایران نژاد در زمان دولت موقت به عنوان استاندار کرمانشاه منصوب شد. اطلاعاتی از گرایش سیاسی و فعالیت های حزبی او در دست نیست اما به نظر می‌رسد با توجه به اینکه او توسط دولت موقت انتخاب شده است جریان فکریش به مهندس بازرگان و نهضت آزادی نزدیک باشد. از سوی دیگر هیچ سابقه ای از  فعالیت سیاسی و اجرایی دیگر از ایران نژاد به ویژه پس از استانداری کرمانشاه در دست نیست
  محمد سپهری پور ١٣۵٨
  پس از استعفای بازرگان، شورای انقلاب به دستور امام خمینی(ره) برای مدیریت انقلاب تشکیل شده بود، تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زمام کشور را در دست گرفت. محمد سپهری پور دومین استاندار کرمانشاه است که توسط شورای انقلاب به این سمت منصوب شد. عمر استانداری او از ایران نژاد نیز کوتاه‌تر بود و حدود ۶ ماه در این سمت قرار داشت. با توجه به ترکیب متفاوت اعضای شورای انقلاب و عضویت افرادی با دیدگاه‌های مختلف نمی توان جریان فکری محمد سپهری پور را به گروه خاصی منتسب کرد.
  بهروز ماکویی ١٣۵٨ – ١٣۵٩
  سومین استاندار کرمانشاه پس از انقلاب اسلامی بهروز ماکویی است. ماکویی پیش از انقلاب جزو دانشجویان ایرانی بود که در آمریکا تحصیل می کرد و در آنجا همراه با شهید مصطفی چمران، انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا و آمریکا را راه اندازی کردند و در سال ١٣۵٧ همراه با پرواز حضرت امام خمینی(ره) به ایران بازگشت. اولین دوره انتخابات مجلس نیز در زمان استانداری او برگزار شد. در زمان ماکویی سایه جنگ تحمیلی بر کرمانشاه پررنگ تر شده بود و رفته رفته، فضا به سمت جنگ به پیش می رفت. ماکویی نیز حدود یک سال استاندار کرمانشاه بود.
  غلامعباس زارع میرک آباد ١٣۵٩ – ١٣۶٠
  چهارمین استاندار کرمانشاه غلامعباس زارع میرک آباد است که به مدت یک سال در این سمت قرار داشت. زارع در بحبوحه کشمکش‌های بنی صدر با نخست وزیرش شهید رجایی منصوب شد. او در زمان عزل بنی صدر و انتخاب شهید رجایی به سمت رییس جمهوری اسلامی ایران استاندار کرمانشاه بود. زارع میرک آباد پس از استانداری کرمانشاه سمت های مختلفی داشت که از آن جمله می توان به معاونت و ریاست بنیاد مستضعفان، معاونت وزارت کشور و راه اشاره کرد. او هم اکنون مدیر ارتباطات و تبلیغات و مسئول کمیته های استانی مجمع استانداران کشور است و آن طور که در وبسایت این مجمع نوشته شده مدرس دانشگاه صنعتی شریف نیز می باشد. او مدرک دکترای تاریخ دارد و در دانشگاه دولتی ایروان درس خوانده است.
  شهید مجید حداد عادل ١٣۶٠- ١٣۶٠
  شهید مجید حداد عادل معاون سیاسی و اداری استانداری کرمانشاه بود که مدت کوتاهی به عنوان سرپرست در استانداری کرمانشاه حضور داشت. او نیز از جمله استانداران منصوب دولت شهید رجایی به نخست وزیری شهید باهنر بود. او در تاریخ هفتم مهر ماه ١٣۶٠ در جبهه دارخوین به شهادت رسید. شهید مجید حداد عادل برادر کوچکتر غلامعلی حداد عادل نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی است. یک خیابان نیز در شهر کرمانشاه به یاد این شهید نامگذاری شده است.
  علی اکبر رحمانی ١٣۶١ – ١٣۶٢
  پنجمین استاندار کرمانشاه پس از انقلاب اسلامی علی اکبر رحمانی است. رحمانی نیز مدت کوتاهی (قریب به یک سال) مسئولیت استانداری کرمانشاه را بر عهده داشت. از اتفاقات مهم دوران استانداری رحمانی می توان به ترور آیت الله اشرفی اصفهانی امام جمعه کرمانشاه، توسط منافقین اشاره کرد. رحمانی گرایش اصلاح طلبی دارد و بعد ها به عنوان رییس مجمع ادوار استانداران کشور انتخاب شد. او مدتی نیز ریاست سازمان ثبت احوال کشور را بر عهده داشت.
  نوروز کهزادی ١٣۶٢ – ١٣۶۴
  کهزادی ششمین استاندار کرمانشاه است. دوران مسئولیتش مصادف با اوج گیری جنگ تحمیلی و بمباران های گسترده کرمانشاه بود. کهزادی اصولگرا است و مدیر کلی بیمه مرکزی ایران و معاونت اداری و مالی قوه قضاییه را در کارنامه خود دارد.
  سید علی نکویی زهرایی ١٣۶۵- ١٣٧١
  نکویی زهرایی هفتمین استاندار کرمانشاه است. او در میان استانداران کرمانشاه بیشترین دوران مسئولیت را داشته است. سید علی نکویی زهرایی، اصلاح طلب و دایی عبدالله نوری وزیر کشور دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی و دولت اصلاحات و از اصلاح طلبان سرشناس کشور است. نکویی که در دوران جنگ تحمیلی استانداری کرمانشاه را بر عهده داشت، استانداری قزوین و چهارمحال و بختیاری را نیز در کارنامه خود دارد. نکویی در مصاحبه ای با خبرگزاری ایکنا خاطره  جالبی را از کرمانشاه در دوران جنگ تحمیلی بیان می کند: «به یاد دارم آقای هاشمی به کرمانشاه آمدند و ما با هلی‌کوپتر به مناطق جنگی رفتیم و برگشتیم. وقتی برگشتیم، یک ساعت به مغرب مانده بود، من و یک نفر دیگر همراه ایشان بودیم. به خلبان گفتند بالای شهر بچرخ، خلبان نیز هلی‌کوپتر را نیم ساعت در هوا چرخاند. در کرمانشاه مکان زیبایی به نام تپه شیرین با درختان زیاد وجود دارد که من یکی‌یکی تمام این منظره و ساختمان‌ها و رودخانه‌های اطراف را برای ایشان توضیح دادم و کسانی که در فرودگاه منتظر بودند، فکر می‌کردند چه اتفاقی افتاده که هلی‌کوپتر اینطور در هوا پرواز می‌کند. طی نیم ساعت ایشان تمام اطلاعات مربوط به شهر و جزئیات آن را پرسیدند و بعد هلی‌کوپتر فرود آمد».
  غلامرضا صحراییان ١٣٧١ – ١٣٧۶
  پس از فشار های زیاد نمایندگان مجلس چهارم شورای اسلامی برای برکناری سید علی نکویی زهرایی از استانداری کرمانشاه و لابی های متعدد، غلامرضا صحراییان هشتمین استاندار کرمانشاه و دومین استاندار در دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی شد.  صحراییان اصلاح طلب است و معاونت وزیر جهاد کشاورزی و استانداری فارس را نیز در کارنامه خود دارد. فعالان سیاسی کرمانشاه دوران مسئولیت صحراییان را بسیار مثبت ارزیابی می کنند.
  محمد حسین مقیمی ١٣٧۶ – ١٣٨٠
  نهمین استاندار کرمانشاه و اولین استاندار در دولت اصلاحات، محمد حسین مقیمی بود. او اهل خمین است و قبل از استانداری کرمانشاه، مسئولیت ستاد بازسازی و نوسازی مناطق جنگی، ریاست ستاد حوادث غیر مترقبه کشور و استانداری خوزستان را برعهده داشت. مقیمی اولین استانداری بود که در ساختمان سفید رنگ و جدید استانداری کرمانشاه استقرار یافت. سایت خبری انتخاب درباره دوران مسئولیت وی در کرمانشاه چنین می نویسد: «استان کرمانشاه با دارا بودن رقمی معادل ٢۴ درصد نرخ بیکاری، بالا‌ترین میزان بیکاری را در بین استان‌های کشور داشت و بی‌تردید فرصت‌های بسیاری برای خدمت‌گذاری و رفع چهره فقر و محرومیت از این استان برای استاندار مهیا بود. مقیمی این بار نیز مبتنی بر روش معمولش تلاش کرد تا با مطالعه وسیع و ایجاد همگرایی و نزدیکی بین تمام علما، متخصصان و مردم سخت کوش این استان با تکیه بر خردجمعی طرح جامعی برای توسعه استان تهیه کند. اجرای این برنامه که شامل طرح‌های مختلف در حوزه‌های پتروشیمی، تولید قطعات خودرو، صنایع فلزی، کشاورزی و خدمات بود سبب ایجاد بیش از هفتاد و پنج هزار فرصت شغلی شد». او پس از استانداری کرمانشاه مناصب مختلفی را تجربه کرده است که از آن جمله می توان به استانداری مرکزی، معاونت عمرانی و سیاسی وزارت کشور و قائم مقام وزیر کشور اشاره کرد.
  احمد ترک نژاد ١٣٨٠- ١٣٨۴
  ترک نژاد دهمین استاندار کرمانشاه و دومین استاندار در دولت اصلاحات است. اصالتا الشتری است و در زمره اصلاح طلبان تعریف می شود. او در دوران مسئولیتش به اقتدار و مدیریت معروف بود. بسیاری از فعالان سیاسی کرمانشاه دوران مسئولیت او را، دوران طلایی استانداری کرمانشاه می دانند و معمولا عملکرد او را معیاری برای توانمندی استانداران قرار می دهند. او پیش از آن که به این سمت برسد معاون وزیر جهاد کشاورزی در دولت ششم بود. سایت خبری عصر ایران در مطلبی با عنوان «میلیاردر های ایران چه کسانی هستند؟»، درباره ترک نژاد چنین می نویسد: «ترک نژاد از جهادگران سال های قبل بوده و از اقتصادیان امروز! نامش با بانک خصوصی پارسیان گره خورده، عناوینی مثل: مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری بانک پارسیان، رئیس هیات مدیره شرکت تجاری بین المللی راهبرد پارسیان، رئیس هیات مدیره شرکت توسعه سیستم های حمل و نقل راه ابریشم، نایب رئیس هیات مدیره شرکت پارسیان اینترنشنال، عضو هیات مدیره شرکت گسترش هتل های لوتوس پارسیان را در کارنامه دارد.»
  مجید غفوری روزبهانی ١٣٨۴ – ١٣٨٨
  یازدهمین استاندار کرمانشاه و اولین استاندار این استان در دولت نهم، مجید غفوری است. بومی بودن غفوری، اولین مزیتش بود که در آن زمان اصولگرایان بسیار بر آن تاکید می کردند. اما غفوری که پس از ترک نژاد، استاندار کرمانشاه شده بود، در آزمون سخت مقایسه مدام با وی قرار داشت. غفوری سابقه شهرداری کرمانشاه را نیز در سالهای ۶۵ تا ۶٧ در کارنامه خود دارد. از اتفاقات مهم دوران مسئولیت وی می توان به انحلال سومین شورای اسلامی شهر کرمانشاه اشاره کرد که حواشی زیادی را در پی داشت.
  سید دادوش هاشمی گل سفیدی ١٣٨٨ – ١٣٩١
  دادوش هاشمی که در دوران استانداری مجید غفوری معاون او بود؛ پس از غفوری به سمت استانداری کرمانشاه رسید تا دوازدهمین استاندار کرمانشاه لقب بگیرد. هاشمی را در مدیریت و سختگیری گاهی همتراز و حتی گاهی بالاتر از ترک نژاد می دانند. هرچند استاندار دولت اصولگرایان بود اما از اتفاقات مهم دوران تصدیگریش می‌توان به اختلافاتش با انصار حزب الله کرمانشاه اشاره کرد.
  در این سال ها پروژه های بزرگی مانند تقاطع غیر هم‌سطح امام حسین (ع)، تقاطع غیر هم‌سطح شهدا، تقاطع غیر هم‌سطح الهیه و تکمیل حاشیه‌سازی قره‌سو توسط او کلید خورد. هر چند بسیاری از وی بعنوان یکی از بهترین استانداران دولت دهم نام می بردند، اما برکناری ناگهانیش از سمت استانداری کرمانشاه بسیار بحث برانگیز شد. هاشمی پس از ترک استانداری کرمانشاه به معاونت شهرداری تهران رسید.
  حجت الله دمیاد ١٣٩١ – ١٣٩٢
  سیزدهمین استاندار کرمانشاه و سومین استاندار محمود احمدی نژاد در استان، حجت الله دمیاد است. دمیاد از جمله اصولگرایان کرمانشاهی است که فرصت استفاده از عنوان استاندار بومی را برای دوران کوتاه تصدیش پیدا کرد.
  او مدت کوتاهی( قریب به یک سال)  این سمت را عهده دار بود. دمیاد پیش ازتصدی استانداری کرمانشاه، معاونت سیاسی، امنیتی استانداری کرمانشاه در دولت نهم و مشاور عالی وزیر کشور و مدیرکل امنیتی این وزارت‌خانه در دولت دهم را عهده دار بوده است. دمیاد پس از برکناری ناگهانی دادوش هاشمی و در ماه های پایانی دولت دهم به سمت استاندار کرمانشاه منصوب شد.
  برخی پذیرفتن استانداری در ماههای پایانی دولت را خطای استراتژیکی او می دانستند و برخی دیگر معتقد بودند که دمیاد بر اثر اصرار مکرر این پست را پذیرفته است.
  ابراهیم رضایی بابادی ١٣٩٢ – ١٣٩۴
  رضایی بابادی چهاردهمین استاندار کرمانشاه و اولین استاندار دولت تدبیر و امید در استان بود. او پیش از آن که به این سمت برسد مدتی سرپرست شهرداری تهران بود و استانداری خراسان جنوبی را نیز در کارنامه خود دارد.
  او در مدت ٢ ساله استانداری کارنامه مثبتی از خود به جا گذاشت که از جمله اقداماتش می توان به: فعال کردن بازارچه مرزی سومار، آغاز عملیات بازسازی نفت شهر، تسریع در احداث راه ‌آهن غرب کشور و طی مراحل اداری و اجرای پروژه آزادراه همدان- کرمانشاه و همچنین تعیین تکلیف پروژه‌های بزرگی همچون پالایشگاه آناهیتا و ایران خودرو که سال ها مسکوت مانده بود اشاره کرد. پس از برکناری بابادی، حسنعلی امیری سخنگوی وزارت کشور علت برکناری او را سکونت خانواده اش در تهران عنوان کرد. رضایی بابادی در انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٩۶ مسئولیت ستاد شهرستان‌های استان تهران حسن روحانی را بر عهده داشت.
  اسداله رازانی ١٣٩۴ -؟
  رازانی پانزدهمین استاندار کرمانشاه است. آمدنش به کرمانشاه مصادف با حادثه منا و شهید شدن برادرش در این حادثه بود. پیش از انتصابش به‌عنوان استاندار کرمانشاه، معاونت صندوق توسعه ملی و مدیرعاملی سابق بنیاد باران، استاندار کردستان در دولت اصلاحات، معاونت برنامه‌ریزی مالی و اداری بنیاد شهید، مدیرعامل سازمان فرهنگی سیاحتی کوثر، سرپرست استانداری زنجان در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی ، معاونت سیاسی و امنیتی استان‌های زنجان، خراسان، آذربایجان، لرستان و فرمانداری مراغه را تجربه کرده است.
  رازانی در حال حاضر سکان‌دار مدیریت استان است اما معلوم نیست قرعه شانزدهمین استاندار کرمانشاه بازهم به نام او بخورد یا فرد دیگری

  برچسب ها :

  نظرات