ایران نوزده
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
 • کد خبر : 27068
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ فروردین, ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۰
 •   

  نگاهی به ابعاد مختلف سیل شمال/ مقصر کیست؟

  نگاهی به ابعاد مختلف سیل شمال/ مقصر کیست؟

   

  ایران۱۹:در روزهای گذشته که قیمت پیاز از مزه اش تندتر شد و در کنار قیمت اجناس دیگر مانند گوشت و آجیل مردم را از بازار بیزار کرده اما هموطنانمان در برخی از مناطق گلستان و مازندران با بارش کم سابقه باران دچار بحران سیل شدند و آب زندگیشان را برد و با مشکلات فراوانی دست به گریبان شدند.
  این میان اما اخبار چشمگیری بویژه در فضای منتشر شد و علتهای بروز بخش عمده ای از این مشکلات ناشی از عواملی مانند ضعف دولت در مدیریت بحران ، ناکافی دانستن پوشش رسانه ای رسانه های رسمی اعلام شد.
  حال که تا حدودی از فضای احساسی این روزها دور شده ایم بد نیست چرتکه ای انداخته و بصورت منطقی نقصها و کاستی های موجود را مرور کرد.
  بسیاری از صاحب نظران و شاهدان عینی بر ضعف دولتی که استاندار گلستان سیلستان شده اش در این روزهای مهم در خارج از کشور به سر می برد و در کنار مردم در این روزهای سخت قرار نگرفت اذعان داشتند و صحبت های سیل زدگان نیز بر این موضوع صحه می گذاشت.
  برخی از مسئولان و کارشناسان بوم شناسی از عدم امور پیشگیرانه ای مانند خالی نشدن سدهای اطراف با وجود هشدار هواشناسی، عدم لای روبی آنها ، عدم حفظ حریم رودخانه ها ، و نبود تجهیزات لازم در گلستان به شدت گلایه مند بودند و صد البته نباید از گلایه هایی دیگر مثل عدم حضور رئیس جمهور در محل حادثه یعنی شمال کشور بعلت حضور در جنوب کشور گذشت.
  مسئولان مدیریت بحران هم به مانند گذشته با پوشیدن جلیقه های ارگانهای امدادی ، تلاش برای القاء در کنترل داشتن اوضاع و … در مقابل دوربین ها حاضر می شدند و اما واقعیت چیز دیگری بود.
  اگر نبود دستور رهبر معظم انقلاب به فرمانده نیروهای مسلح مبنی بر بسیج امکانات برای کمک به سیل زدگان ، سیل زدگان هنوز با مشکلات به مراتب بیشتری روبرو بودند.
  این میان بازهم باید از رسانه ها گلایه داشت. متاسفانه بیشتر رسانه ها در چنین مواقعی بیشتر به سراغ مسئولان می روند بجای آنکه تمرکز خود را روی وضعیت واقعی میدانی بگذارند و از سوی دیگر بیشتر رسانه های ما به نوعی فقط خبرحوادث را منتشر می کنند و بصورت مقطعی به جنبه های احساسی می پردازند و کمتر به سراغ جنبه تبیینی و علت واقعی بروز مشکل و مطالبه از مسئولان مربوطه تا حل آن می روند.
  سیل گلستان جدای از صحنه های تلخ سیل زدگان صحنه های زیبایی هم داشت صحنه تجلی دوباره همدلی مردم که هر کس هر چه از دستش برآمد انجام داد تا باری از دوش سیل زدگان پایین آورد مانند مردم زلزله زده کرمانشاه که هرچه در داخل چادرها و کانکس هایشان داشتند برای زلزله زدگانی که دیروز به کمکشان آمدند فرستادند
  البته در این میان حواشی جالبی هم وجود داشت مانند اینکه وزیر کشور علت سفر خارج از کشور استاندار سیلستان را مشکل خانوادگی اعلام کرد در حالیکه خود استاندار علت را موضوع درمان خودش عنوان کرد.
  آماری که می گویند استاندار معزول گلستان بعد از عزلش ارایه داده و در آن از سفر ۲۰ استاندار ، ۹۰ فرماندار و ۱۰۰ نماینده مجلس کشور به خارج از کشور در این روزها خبر داد اگر صحت داشته باشد بسیار جالب و قابل تامل است.
  از سوی دیگر در بین این اتفاق های تلخ یک اتفاق تقریبا ملیح هم دیده شد و آن عزل استاندار سفر کرده گلستان از سوی معاون اول رئیس جمهور بود چراکه چندی پیش وی اعلام کرده بود که اختیار عزل منشی دفترش را هم ندارد اما حالا منشی که هیچ بلکه استاندار را هم عزل می کند.
  حال انتظار می رود هرکس به سهم خود نقصانهاى موجود را به خوبی ببیند و برای رفع آن بطور جدی بکوشد و البته مسئولان نظارتی از جمله مجلس شورای اسلامی بخوبی به وظیفه خود عمل کنند و با خاطیان برخورد کنند.
  از قدیم گفته اند باران رحمت خداوند همیشه نازل می شود به شرط آنکه ما کاسه هایمان را برعکس نگیریم.
  رسول مرادی فعال رسانه

  برچسب ها :