ایران نوزده
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
 • کد خبر : 23232
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ بهمن, ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۵
 •   

  اصلاح طلبان کرمانشاهی و موضوع آشتی ملی

   

   

  اصلاح طلبان کرمانشاهی و موضوع آشتی ملی

  ایران۱۹: شرایط سیاسی کشور بعد از انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ با تلاش نیروهای میانه رو دو جناح سیاسی اصلی به سمت حفظ آرامش و تعادل رفته است. در این میان رهبران جریان اصلاحات بیش از همه نیروهای سیاسی با دغدغه تداوم فضای سیاسی فعلی و تقویت آن همراه هستند و بیشتر از همیشه در سخنان و مواضع خود سعی می کنند بر همدلی و ایجاد انسجام ملی کمک کنند.

  در این مدت حتی مسئله آشتی ملی از سوی رییس دولت اصلاحات مطرح شد تا جریان سیاسی اصلاحات به صورت عملی تری گام در راه ایجاد وحدت ملی برداشته و از شکل گیری فضای تنش زای سیاسی داخلی جلوگیری کند.

  اما باید دید اصلاح طلبان در راه شکل گیری آشتی ملی چه اقدامات عملی و ایده ای باید انجام دهند؟ آیا فضا برای تحقق آشتی ملی در این برهه زمانی فراهم است؟

  به همین منظور با چند نفر از فعالین سیاسی استان از جمله دکتر شهاب تجری، ایوی صفری و حشمت چغازردی گفت وگو کردیم که در ادامه می آید:

  ضرورت شناسایی و فعالیت نهادهای مدنی

  یکی از فرمانداران دولت اصلاحات، ‌بحث از آشتی ملی را با یکی از ویژگی های فرهنگ سیاسی مردم ایران آغاز می کند و می گوید: معمولا در فرهنگ سیاسی ما زمانی بحث آشتی ملی مطرح می گردد که ما در مقابل تهدید کشورهای تجاوزگر قرار می گیریم و مورد فشار واقع می شویم؛ برای مقابله با این فشارها، معمولا جناح های سیاسی در کشور با دو روش مختلف در مقابل این فشارها اظهار وجود می کنند یک جناح بر تجهیز قوای نظامی برای پس زدن این فشارها پای می فشرد و دیگری بر تقویت پایه های مردمی حکومت به منزله پادزهری در مقابل تبعات ناشی از مداخله احتمالی دشمنان انقلاب.

  حشمت ‌چقازردی‌ معتقد است: آشتی ملی بدون شناسایی و فعالیت نهادهای مدنی میسر نخواهد بود همان چیزی که اصول اساسی اصلاح طلبان در مبانی حکومتی است و از بین بردن نهادهای مدنی، جامعه را به جامعه ای از هم گسیخته تبدیل می کند که نه فقط ناتوان از پی گیری پروژه آشتی ملی است که در واقع ناتوان از پی گیری هر نوع برنامه ای در سطح ملی خواهد بود. البته برای اقتدار گرایان این جنبه از مساله اهمیت چندانی ندارد. اگر بخواهیم تفسیری خوش بینانه اگر نگوییم ساده لوحانه از عملکرد ضد مدنی اقتدار گرایان ارائه دهیم؛ باید بگوییم که آنان به فن سالاری و حکومت تعدادی معدود به عنوان بهترین راه حکومت می اندیشند و در تفسیری واقع گرایانه باید بگوییم که آنان هنری جز از بین بردن ابزارهای جامعه برای ایستادگی در برابر خود کامگی ندارند.

  وی در ادامه می افزاید: در مقابل اصلاح طلبان که آشتی ملی را در برنامه خود دارند، نمی توانند به هیچ بهانه ای از تقویت نهادهای مدنی در کشور غفلت کنند و قدم اول در این راه چیزی نیست جز شناسایی این نهادها و پذیرش عملی آنها، متولیان آشتی ملی باید با شناسایی علنی و شفاف و مستقیم تمامی دیدگاه هایی که برنامه آشتی ملی را می پذیرند و ادغام آنان در همین پروژه گامی اساسی در راه موفقیت آن بر دارند.

  فرماندار دوران اصلاحات می گوید: در این شرایطی که ما واقع شده ایم که بسیار سخت می باشد و با روی کار آمدن یک انسان شرور و دیوانه به نام ترامپ در آمریکا شرایط بین المللی تنگ تر و جنگ افروزتر می شود و این شخص از نزاع و جنگ هم بدش نمی آید و از سویی اسرائیل هم بدش نمی آید ایران را وارد یک جنگ فرسایشی کند؛ لذا واجب است به دنبال نسخه ای برویم که بتوانیم داخل را تقویت کنیم و این چیزی غیر از اتکا به مردم نمی باشد و باید به سمت هم زیستی مسالمت آمیز حرکت کنیم. البته ناگفته نماند آشتی ملی روندی زمان بر و عمیق چند بعدی است.

  آشتی ملی، همزمان با شناخت دقیق از شرایط موجود

  دبیرحزب ندای ایرانیان شعبه کرمانشاه می گوید: ما عادت داريم پيچيدگي هاي امر سياسي را ناديده بگيريم. سياست واقعي ترين عرصه حضور است و خيال بافي در آن جايي ندارد.

  حامد فاضلی به بیان چند نکته در مورد مسئله آشتي ملي می پردازد: آشتي زماني رخ مي دهد كه تخاصمي بين گروه ها رخ داده باشد؛ گروه هاي سياسي در زمان آشتي همه بايد بر سر موضوعي به يك مفاهمه جمعي برسند، من فكر مي كنم چيزي كه نيروهاي اصلاح طلب بر آن تاكيد دارند و مي خواهند آن را موضوع يا هدف آشتي قرار دهند مسئله بحراني بودن شرايط كشور است. بايد به اين سوال پاسخ داد كه كه آيا گروه مقابل اين تخاصم نيز به بحراني بودن شرايط كشور واقف است؟ آيا او نيز تلقي همچون اصلاح طلبان از بحران دارد؟

  وی درادامه اظهار می کند: پرسشی که اصلاح طلبان بايد قبل از هر چيز به آن پاسخ دهند اين است كه آيا بدنه اصلاح طلبان براي مثال تيم مديريتي خُرد و كلان آنها در دولت و… آيا تلقي همچون سران اصلاح طلب از بحران دارند؟ اگر دارند اقدام موثرشان در اين مدت در مواجه با بحران هاي ملي چه بوده؟

   

  این فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید: حقيقت اين است كه نمي شود فيلم را از جايي به بعد كه مد نظرمان هست ببينيم و قبل و بعد مسائل را در نظر نگيريم با اين اوصاف پاسخ ما به سوالاتي كه طرف مقابل اين آشتي در مورد تقابل هاي بيست سال گذشته مي پرسد چيست؟ و چگونه قرار است مواضع روشني در قبال آنها اتخاذ كنيم؟

  فاضلی در ادامه می گوید: شش بند فوق را به عنوان نمونه هاي سطحي از پيچيدگي هاي مواجهه ما با امر سياسي مطرح كردم، كارشناسان جناح اصلاح طلب چه در كلان سران و چه در خُرد حاشيه و بدنه جريان اصلاحات بايد به طراحي پرسش هاي دقيق از مواجهه هاي خود با امر سياسي بپردازند و بعد از دل آن اين چنين طرحي هايي مانند آشتي ملي توليد شود.

  دبیر حزب ندای ایرانیان شاخه کرمانشاه معتقد است: عدم طراحي سوال هاي بنيادين و صحيح در مواجهه با امر سياسي مخصوصا در طرح خاص آشتي ملي كه به ضرس قاطع شايد تنها راه برون رفت از مصائب پيش رو كشور مي باشد منجر به فرمال شدن موضوع آشتي ملي خواهد شد و اين امر فرمال آشتي ملي در مرحله بعد خود تبديل به حجابي بر بحران هاي واقعي كشور مي شود و خود دال بحران هاي جديدي خواهد شد.

  فاضلی در پایان می گوید: در نهايت مي توان تاكيد كرد كه در شرايط موجود عامه كشور به ضرورت آشتي ملي جهت مواجهه با بحران هايي مبتلا به كشور رسيده اند اما سران گروه هاي سياسي متاسفانه هنوز يا رصد واقع گرايانه اي از شرايط كشور ندارند، يا تلقيشان از بحران تلقي صحيحي نيست، يا در مواجه با بحران از مديريت الكن هستند. من فكر مي كنم يكي از اصلي ترين كارهاي اصلاح طلبان در اين حوزه بعد از شناخت دقيق شرايط و پيچيدگي ها مي تواند هشدار به بحران هاي پيش روي كشور از منظر دلسوزانه و تخصصي باشد تا مفاهمه بر سر هدف آشتي را ايجاد كنند.

  ورود عقلای جریان اصلاحات و اصولگرا

  یک ‌عضو‌ شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در این‌گفت و گو می گوید: طرح چندین باره آشتی ملی توسط رئیس دولت اصلاحات، معطوف به شرایط داخلی و خصوصا حال حاضر خارجی است. درحقیقت، استقرار راست افراطی در آمریکا و سابقه دشمنی این ابرقدرت با جمهوری اسلامی (که مطمئنا همراهی بخشی از متحدان بین الملل و گوش به فرمان آمریکا را نیز به دنبال خواهد داشت)، چنان است که طرح آشتی ملی، یک ضرورت و ملزم به تحقق باشد. چرا که گزینه دیگری در مقابل این مخاطره، روی میز نیست که بتوان روی آن، مطالعه و بررسی یا مذاکره نمود.

  ایوب صفری در ادامه می افزاید: درجهت تحقق آشتی ملی و وحدت عمومی که حول محور منافع ملی شکل می گیرد، می باید اختلاف سلیقه و تفاوت در نگرش سیاسی یا تباین رویکرد، فرع لحاظ گردیده و اولویتی مهم تر، سرلوحه نگاه و عمل قرار گیرد.

  دبیر حزب دانش آموختگان ایران اسلامی استان کرمانشاه با طرح این پرسش که حصول به آشتی ملی تا چه حدی قابل انجام و ممکن است؛ می گوید: اگر از رویکرد دفعی، حذفی و مبتنی برتفرق یک جریان اقتدارگرا و افراطی داخلی بگذریم که این جریان متاسفانه حیات خود را در دامن زدن به تفرق و دسته بندی خودی و غیرخودی و تنش خارجی، می بیند؛ جریان های اصیل اصولگرا و اصلاح طلبان و اعتدال گرایان، ظرفیت و آمادگی تحقق طرح آشتی ملی، حول دو محور حفظ نظام و رهبری و مبتنی بر منافع ملی را دارا هستند؛ کما این که در موضوعی مانند تشییع و بزرگداشت مرحوم آیت اله هاشمی جلوه های این آشتی و وحدت را به عینه دیدیم.

  وی درادامه عنوان می کند: اتفاقات اخیر مانند همدلی و همدردی ملی در تراژدی پلاسکو یا کوله بران، تمرکز بر اولویت های ملی را افزایش داده و قلوب آحاد مردم را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک کرده است.

  ایوب صفری در ادامه درباره نقش اصلاح طلبان و راهکار عملی برای طرح آشتی ملی که خود پیشقدم این طرح بوده اند و ضمنا، عقلانیتی که این جریان را همیشه به سمت لحاظ منافع ملی سوق داده است می گوید: در این مسئله نیز می توان انتظار داشت که این بار نیز تمام توان جریان اصلاحات مصروف این هدف گردد. اصلاحات و اصلاح طلبان پیش از این نیز نشان داده اند که با عبور از بسیاری جفاهای افراطیون و عدول از انتظارات خود و حتی رویکردهایی چون ایثار ۹۲ و همراهی با اعتدالیون، از هرآنچه لازم باشد در راستای منافع ملی، گذشت خواهند کرد.

  این فعال سیاسی اصلاح طلب می افزاید: قطعا لازم است و انتظار می رود که جریان اصلاحات و عقلای اصولگرا به عنوان اهرم محرکه و حرکت بخش طرح آشتی ملی، به سرعت ورود نمایند؛ البته درکنار طرح آشتی ملی نکته ای که نباید مغفول بماند، تزریق روحیه امید و ایجاد نشاط در جامعه است که به عنوان لازم و ملزوم طرح آشتی ملی، عمل خواهند کرد.

  آشتی ملی محصول باور اصلاح طلبان

   

  یک استاد دانشگاه می گوید: خمیرمایه ی اصلی شکل گیری یک ملت واحد، داشتن آمال و احساسات واحد می باشد، به این معنا که مردم یک کشور در قبال کشور خود دارای احساسات و آرزوهای مشترک هستند؛ مثلا این که همه دوست دارند یک کشور توسعه یافته، امن و پر از رفاه داشته باشند، یا این که با افتخارآفرینی برای کشور همه خوشحال و شاد می شوند. زمانی که افتخاری برای کشور به دست می آید، مردم ما جدای از سلیقه و فکری که دارند، چه قدر احساس خوشحالی می کنند.

  دکتر شهاب تجری در ادامه می افزاید: اگر ما به این باور برسیم که همه ی مردم ایران، یک ملت واحد هستند، همه عاشق کشور خودشان و خواهان پیشرفت و توسعه کشور می باشند. کشور متعلق به همه ی ایرانیان است و ملک طلق کسی یا گروهی نیست و همه باید در آبادانی آن دخیل باشند و در مسیر اعتلای کشور و رسیدن به توسعه و آبادانی؛ اختلاف سلیقه و اندیشه وجود دارد، آن گاه به آشتی ملی خواهیم رسید.

  دکتر تجری در ادامه عنوان می کند: نباید بپنداریم آشتی ملی به معنای یک دست شدن همه ی مردم و گروه های سیاسی و فکری از حیث اندیشه و سلیقه است، بلکه بدین معناست که ورای افکار و اندیشه ها و سلیقه های مختلف، ملت ما آرمان ها، آرزوها و خواسته های مشترک و واحد دارد که باید آنها را باور کرد نه انکار و رسیدن به این باور، مقدمه و شرط اصلی آشتی ملی است که با توجه به وضعیت ملی و بین المللی کنونی ما بسیار ضروری می نماید.

  وی در ادامه می افزاید: خدشه دار کردن حرکت به سمت آشتی ملی در شرایط کنونی غیرقابل جبران برای کشور خواهد بود و توجیه پذیر نیست، هیچ کشور و ملتی نمی تواند بدون شکل گیری آشتی ملی (به معنایی که عرض شد) روی آسایش، رفاه و سعادت را ببیند؛ امکان تحقق آشتی ملی هست؛ اما صرفا با درایت و عقلانیت و ترجیح دادن منافع ملی بر خواسته ها و تمایلات گروهی و شخصی.

  وی در ادامه معتقد است: اصلاح طلبان مدت ها است که اهدافی همچون دست یابی به قدرت و سهیم شدن در آن را کنار گذاشته و نگاه خویش را معطوف مصالح مهم تر و اساسی تر کشور کرده اند که این خود گامی بلند در تحقق آشتی ملی است، لذا اکنون باید دید که جناح دیگر کشور برای رسیدن به این امر خطیر چه کار می کند؟ چون بخش اعظم حاکمیت را در اختیار دارند و اکنون توپ در زمین آن ها است. اگر جناح رقیب به جای تلاش برای حذف رقیب به تسامح و مدارا روی بیاورد زمینه مهیا خواهد شد.

  این فعال سیاسی اصلاح طلب در پایان اظهار کرد: اصلاح طلبان قدم های اولیه را قبلا برداشته اند از جمله: کنار رفتن آقای عارف در انتخابات ریاست جمهوری و حمایت از آقای روحانی، عدم ورود چهره های برجسته به انتخابات مجلس جهت جلوگیری از بیشتر شدن انشقاق و پیشنهاد آشتی ملی توسط رهبران جریان اصلاح طلبی، همه از اقدامات اصلاح طلبان برای تحقق آشتی ملی است، جدای از نکات فوق و مهم تر از آن ها باور و اعتقاد اصلاح طلبان است که با تحقق آشتی ملی سنخیت تام دارد.

  منبع:آوای کرمانشاه-بهرنگ اعتمادی

  برچسب ها :