ایران نوزده
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
 • کد خبر : 23060
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ آذر, ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷
 •   

  توجه به “جوانان ” در عرصه انتخابات شورای شهر

  در گفتگو با فعالان سیاسی استان مطرح شد:

  توجه به جوانان  در عرصه انتخابات شورای شهر

   

  ایران۱۹: فضای سیاسی کشور به تدریج رنگ و بوی انتخاباتی به خود می گیرد. جدای از برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای اسلامی شهر وروستا نیز بیش از پیش به انتخاباتی شدن فضای سیاسی کمک کرده است. این روزها زمزمه های زیادی مبنی بر حضور جدی تر جوانان در عرصه کاندیداتوری برای انتخابات شورای شهر شنیده می شود.

  در گفت و گو با تعدادی از فعالان سیاسی استان به بررسی کاندیداتوری جوانان در انتخابات شورای شهر و نحوه مواجهه احزاب و مردم با حضورجدی تر جوانان در این عرصه پرداخته ایم.

  تغییرنگرش در حوزه جوانان

  دبیرکل حزب جاداک استان کرمانشاه درگفت و گو با آوای کرمانشاه می گوید: متاسفانه در این دوره از شوراهای اسلامی شهر و روستا، همانند دوره های پیشین نه تنها عملکرد قابل قبولی از شورای شهر مشاهده نشده است؛ بلکه شاید با اندکی بی اغماضی نیز بتوان گفت خود شوراها عاملی بازدارنده و مانعی در مسیر توسعه شهری و انجام وظایف و مسئولیت هایی است که شورا باید به انجام برساند و در مسیر آن حرکت کند.

  حمید رضا صمدی در ادامه می افزاید: وضعیت چند دوره شوراها در کرمانشاه چیزی نیست که بتوان با خوشبینانه ترین حالت و جانبدارانه ترین نظر، از آن دفاع کرد. متاسفانه شوراهای اسلامی شهر و روستا تقریباً در همه کشور و  به  ویژه در این استان از مسیر اصلی منحرف شد و اهمیت و اعتباری که باید داشته باشد به او تزریق نگردید! من نمی دانم با توجه به نقش بسیار ارزنده و برجسته ای که این نهاد می توانست در راستای شهروند سازی و توسعه همه جانبه و مدنی از خود نشان دهد و داشته باشد، چرا به چنین مسیری کشیده شده؟ البته در استان ما و به ویژه شهر کرمانشاه، تشکیل شوراها و کار شوراها به هیچ وجه از سوی همه از مردم گرفته تا مسئولین و نهادهای مدنی و رسانه ها جدی گرفته نشد و نتیجه آن را امروز می بینیم.

  این فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است: دراین دوره از شوراها اگر قرار است تغییری در نگرش، اهمیت و توجه جدی به شوراها صورت گیرد و ما بتوانیم حداقل شورایی مانند بسیاری از شهرها و استانهای دیگر داشته باشیم؛ باید به طور کلی و اساسی در انتخاب افراد تغییر رویه بدهیم. قدر مسلم تمامی کسانی که طی این چند دوره عضو شورا بودند کاملاً برای همه شناخته شده هستند. عاملین عقب ماندگی و اختلاف و تشتت  از یک سو و افراد توانا، با سواد و دلسوز نیز از سوی دیگر.

  وی در ادامه می افزاید: بنابراین باید نوع انتخاب ما، دیگر مانند چند دوره گذشته مبتنی بر نگاه رابطه ای و عشیره ای نباشد. من بانوان را جدا نمی کنم آنان با آقایان تفاوتی ندارند، اگر شخص توانمندی وجود دارد تفاوتی نمی کند بانو باشد یا مرد، باید به او رای داد. اما موضوع جوانان باز هم جدای از خانم و آقا بودن موضوع دیگری است. به نظر من توجه به این قشر نشان دهنده همان تغییر نگرش است.

  صمدی درادامه می افزاید: یکی از مشکلات فعلی جامعه فرسودگی در عرصه مدیریت و تصمیم گیری است. ما در حال حاضر با کمبود شدید مدیر و نیروهای تصمیم ساز و تصمیم گیر مواجه هستیم و علت آن همه این بوده است که طی این سالها برای کادر سازی، مدیرپروری و نیروسازی و میدان دادن به استعدادها هیچ کاری نکردیم.

  وی در ادامه می گوید: در همه عرصه ها همه چیز را در انحصار خود گرفتیم و اجازه عرض اندام به جوان ها را ندادیم. اینگونه است که امروز برای مدیریت وامانده و درمانده ایم یا مدیر نداریم یا جوانان ما رزومه ندارند و البته به استعدادهای جوان بدون رزومه هم اعتماد نداریم. به گمان من در تمامی عرصه ها و به ویژه در نهادهایی چون شوراها باید اجازه میدان دادن  و تجربه آموختن به جوانان بدهیم. اگر قرار است برای این همه کم کاری و ناتوانی و ناکارآمدی مدیران هزینه بدهیم که به طور هنگفت هم داده ایم کاش اعتماد کنیم و حتی اگر قرار است هزینه ای در حوزه مدیریت بدهیم آن هزینه تجربه اندوزی، پختگی و کادر سازی جوانان باشد. شوراهای آینده بدون حضور چهره های نو و البته نواندیش و جوانان، همان شاهکاری از آب در خواهد آمد که چند دوره است شاهد وجود مبارک آن بوده ایم.

  سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه با تاکید بر اینکه «باید همه چهره های گذشته و امتحان پس داده را بدون رودربایستی و واهمه کنار بگذاریم» می افزاید: باید افرادی که توان، سواد و اندیشه لازم برای حضور به عنوان عضو یک شورا با توجه به وظایف و مسئولیت های این نهاد را دارند، شناسایی کنیم و آنان را به مردم معرفی نماییم .

   

  وی  به نقش مردم در انتخابات اشاره می کند و می گوید: مردم ما هم اگر قرار است از وجود شورا منتفع شوند و بهره ببرند،  باید جدای از هر علاقه و وابستگی رای خود را به نام چنین افرادی به صندوق ها واریز کنند. افراد مورد وثوق و اعتماد مردم که توان و صلاحیت لازم را برای شناسایی و معرفی نامزدهای کارآمد و شایسته را دارند. باید به میدان بیایند، وقت بگذارند و افراد را با دقت شناسایی کنند. مردم هم اگر خود شناخت دارند که هیچ وگرنه باید و باید به افراد مورد اعتماد خویش مراجعه کنند. نهادهای مرجع ما اعم از شخصیت ها و به ویژه احزاب و دلسوزان صاحب نظر باید برای نجات استان و استفاده از ظرفیت شورا تلاش کنند تا به لیستی واحد و یا حداقل لیست هایی متشکل از افراد صلاحیت دار و شایسته برسند و همه ما هم تلاش کنیم جامعه را به سمت رای دادن به فهرست های انتخاباتی ترغیب نماییم.

  تاثیر گذاری جوانان و زنان درعرصه های مختلف

  دبیرکل مجمع هماهنگی اصلاح طلبان استان کرمانشاه می گوید: شورا در کرمانشاه چه دراین دوره و چه در دوره های قبل بیشتر وقتش به دعوا و درگیری درونی گذشته، بیلان عملکرد سالیانه خود را برای اطلاع مردم منتشر ننموده و کشمکش ها در انتخاب شهردارهای متعدد یکی دیگر از عملکردهای منفی شورا در کرمانشاه بوده است.

  ابراهیم فتاحی در ادامه نقش جوانان و زنان در همه ی عرصه ها و از جمله انتخابات شورا مثبت و تأثیر گذار دانسته و می افزاید: در بعد نامزد شدن اگر دارای تخصص های مورد نیاز شورای شهر باشند اثرگذاری شان افزون تر می گردد؛ زیرا حضور در شورای شهر مادامی مؤثر و موجب خدمت به مردم می شود که هر عضو دارای یکی از تخصص های مورد نیاز برای ایفای نقش آفرینی در اجرای وظایف شورای شهر باشد و گرنه به صرف جوان بودن مؤثر نخواهد بود. کسی که یکی از تخصص های مورد نیاز شورا را نداشته باشد وجودش مشکلی را برطرف نمی نماید جوان باشد یا غیر جوان.

  این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه اظهار می کند: پویایی شورا منوط به جوان بودن اعضاء نیست، منوط به داشتن تخصص های متنوع در درون شورا برای اجرای وظایف آن می باشد. آنچه که تاکنون در شورای شهر وجود نداشته و مورد نظر رأی دهندگان نبوده است.

  فتاحی در ادامه می گوید: پارامترهای دیگری متأسفانه در انتخاب اعضاء شورا تأثیر گذار است که همین پارامترها موجب شده تا افرادی غیرمتخصص  و ناکارآمد وارد شورا شوند که برآیند کار شورا این وضعیتی باشد که می بینیم، گرایش های فامیلی، قبیله ای و تمکن مالی، عدم توجه به انتخاب افراد متخصص و کارا از طرف رأی دهندگان، عدم حضور گسترده طبقه آگاه جامعه در انتخابات شورا از جمله این پارامترها می باشند. چنین وضعیتی باعث شده تا افراد شایسته، توانمند و متخصص از حضور در این عرصه امتناع ورزند تا مادامی که این پارامترهای منفی وجود داشته باشد امید به روی کار آمدن شورایی کارآمد نمی رود.

  وی معتقد است: برای حضور در انتخاباتی که منجر به انتخاب اصلح شود؛ باید افرادی برای نامزد شدن در نظر گرفته شود که پایگاه اجتماعی، تخصص مورد نیاز شورا، پاک دست و با هدف خدمت به جامعه و به دور از منفعت طلبی شخصی تعیین و به جامعه شناسانده شوند. تلاش شود پارامترهای بازدارنده از انتخاب شایسته که در بالا اشاره شد به حداقل برسد. افراد شایسته تشویق شوند وارد عرصه انتخاب شدن گردند و در طبقه متوسط جامعه عزم تغییر در شیوه موجود انتخاب کردن به وجود آید.

  جوانان و توسعه شهری

  دبیر حزب کارگزاران سازندگی سرپل ذهاب می گوید: شورای شهر سرپل ذهاب دوره پرحاشیه و کم بازدهی را پشت سر گذاشت. اختلافات عمیق بین اعضای شورا در ابتدای شکل گیری سبب بلاتکلیفی شش ماهه در انتخاب شهردار و در نهایت انتخاب گزینه تحمیلی و لحظه آخری برای جلوگیری از انحلال شورا شد. اختلافات دامنه دار اعضای شورا باعث دودستگی و پایین آمدن راندمان کاری آنها گردید.

  بهزاد باباخانی درادامه می افزاید: اقدامات شورا و شهرداری در زمینه زیباسازی و مبلمان شهری مناسب و در زمینه توجه به زیرساخت های شهری از جمله احداث پارکینگ و پیگیری اقدامات مصوب دوره قبل نامناسب ارزیابی می شود. موظف بودن اعضای شورا به انتشار عمومی بیلان مالی ۶ ماهه از جمله موارد اختلاف منتقدان و اعضای شورای شهر طی ۴ سال اخیر بود که هیچگاه به‌ نتیجه مشخصی ختم نشد. درکل می توان گفت شورای شهر سرپل ذهاب متوسط ارزیابی می شود.

   

  این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به سخنان دکترعارف بعد از انتخابات۷ اسفند مبنی بر اینکه «شوراهای اسلامی شهر و روستا که نقش پارلمان های محلی را ایفا می کنند باید به دست جوانان و زنان متخصص و دلسوز سپرد و خواهش من از نسل اولی ها این است که در انتخابات شوراها عرصه را برای حضور جوانان و زنان باز بگذارند»، گفت: بیان چنین جملاتی از سوی یکی از مدیران نسل اولی بیانگر شرایط اضطراری و نه چندان مناسب چرخه مدیریتی کشور است. به نظر می رسد به همین منظور دکتر عارف انتخابات شوراها را فرصتی مغتنم برای ورود جوانان و زنان می داند فرصتی که در صورت استفاده مناسب می تواند دستاوردهای مهمی به همراه داشته باشد.

  باباخانی در ادامه با تاکید بر گردش نخبگان و پرورش سرمایه انسانی مستعد می افزاید: از آنجا که سن مدیران و مسئولان کشوری از میانگین ۳۰ سال در اوایل انقلاب به میانگین ۵۵ سال در شرایط کنونی رسیده است به نظر می رسد کشور با تهدید جدی پیرسالاری مدیریتی مواجه شده است. یکی از منافذ برون رفت از چنین وضعیتی فراهم کردن شرایط برای حضور نسل جوان در انتخابات شوراهاست تا از این رهگذر بتوان به پرورش نسل آینده مدیران اهتمام ورزید.

  وی فراهم نمودن شرایط حضور موثر بانوان در عرصه فعالیت های اجتماعی و مشارکت سیاسی را مهم ارزیابی کرده و خاطرنشان می کند: توانمند سازی و ایجاد فرصت های اجتماعی در کنار آموزش و آگاهی بخشی از جمله عوامل موثر بر مشارکت اجتماعی زنان است. حضور در انتخابات شوراها می تواند یک فرصت بسیار مناسب برای زنان در راستای «توانمند سازی و ایجاد فرصت های اجتماعی»  باشد که باید به آن توجه ویژه داشت.

  وی درادامه می افزاید : تقویت جنبه علمی و خلاقانه شوراهای شهر و روستا، از جمله ویژگی های بارز جوانی، خلاقیت و نوآوری و به روز بودن است. حضور جوانان در شوراهای شهر می تواند سبب ارتقاء سطح علمی و خلاقیت در شورا شده و از این رهگذر ظرفیت های عظیمی در جهت توسعه شهری ایجاد کند.

  بهزاد باباخانی می گوید: معیارهای مناسب انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا بر اساس وظایف قانونی و حیطه اختیارات آنها قابل بحث و بررسی است. مطابق قانون اساسی مهمترین وظایف شوراها به طور کلی عبارتند از قانونگذاری، نظارت و برنامه ریزی؛ لذا کاندیداها نیز باید بر اساس توانایی در حسن اجرای چنین وظایفی انتخاب گردند.

  وی معیارهای مورد نیاز برای انتخاب گزینه اصلح عضویت در شورای شهر را موارد زیر می داند:

  برخورداری از قابلیت های شخصی مانند حسن شهرت، مسئولیت پذیری، داشتن تفکر خلاق و ایده های نو، توانایی تجزیه و تحلیل مسائل و ارائه راهکار، آشنایی با اصول برنامه ریزی راهبردی، برنامه ریزی شهری و داشتن نگاه سیستمی و کلان نگر، تسلط کامل بر چارچوب کاری و وظایف شهرداری ها و مسائل و مشکلات شهری، اعتقاد به خرد جمعی و کار تیمی و ارتباط گیری موثر با دیگران، تحصیلات مرتبط با حوزه قانونگذاری و نظارت بر امور شهرداری ها.

  پوست اندازی فکری و سنی در شورای شهر

  عضوشورای مرکزی مجمع هماهنگی اصلاح طلبان کرمانشاه نیز می گوید: شورای شهر حال حاضر به عنوان ‌پارلمان‌ شهری کارنامه روشنی ندارد و نمره قبولی نمی گیرد. چون اکثر اوقات در حاشیه و پیگیر مسائل حاشیه ای و بدور از وظایف اصلی شورای شهر بوده اند که به عنوان‌ ‌مثال می توان به ماجرای انتخاب شهردار و استیضاح شهردار و بحران شهرداری کلانشهر کرمانشاه اشاره کرد که عامل اصل آن اعضای شورای شهر یا بخشی از اعضای آن بودند یا عدم نظارت بر اجرای پروژه های کلان شهری که مجری آن شهرداری می باشد که نه در حال حاضر و نه دوره های گذشته هیچ نظارتی از سوی شورای شهر صورت نگرفته و حاصل آن پروژه ها و ساخت زیرگذر و روگذرهای معیوب و ناکارآمد می باشد.

  کاوه سلیمی در ادامه می افزاید: زنان به طور طبیعی نیمی از افراد جامعه را تشکیل می دهند و با توجه به آمار ورودی و خروجی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نسبت بانوان تحصیل کرده به آقایان برابر و حتی در برخی موارد در حال پیشی گرفتن است. بر همین اساس جا دارد نیمی از شورای شهر کرمانشاه را به بانوان پرتلاش و خوشفکر سپرد که حق طبیعی و عددی و منطقی این ستون های تربیتی خانواده و جامعه می باشد. البته این مسئله به ورود و اراده بانوان در این قضیه هم بستگی مستقیم دارد، درخصوص جوانان شورای شهر واقعا به یک پوست اندازی فکری و سنی نیازمند است و بزرگان اصلاح طلب و نخبگان جامعه به عنوان لیدرهای جامعه و خط دهنده به مردم عادی باید زمینه حضور جوانانی نواندیش و خوشفکر و خوش ذوق و پاک و پرتلاش را در شورای شهر فراهم آورند تا شورای شهر کرمانشاه از این رکود و بی سلیقگی و حاشیه های دائمی خارج شده و هویت و اعتبار خویش را دوباره بازیابی کند.

   

  این فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید: به نظر من معیار و راهبرد برای حضور در انتخابات و شناسایی افراد مناسب اندیشیدن به آینده کرمانشاه و دوری گزیدن از روابط دسته ای و گروهی و عشیره ای و اجماع بر سر نیروهای جوان و کاربردی و خوشفکر و سالم توسط همه بزرگان اصلاحات از طیف های فکری گوناگون و وحدت تام و تمام این عزیزان و دوری از لجاجت و خط کشی ها و کینه ورزی های بی مورد می باشد تا بتوانیم اکثر کرسی های شورای شهر را فتح و شورای شهر را به یک شورای خوشنام و خادم و کاربردی تبدیل کنیم.

  وی درادامه عنوان می کند: مردم عادی هم وظیفه دارند که اشتباهات دوره های گذشته را در انتخاب اعضای شورای شهر مرتکب نشوند و برای تک تک آرای خود ارزش قائل باشند وآگاه باشند که به مدت ۴ سال پارلمان شهری و نظارت بر شهرداری و بسیاری از وظایف مدیریت شهری که رابطه مستقیم با زندگی هر شهروندی دارد را به چه کسانی می سپارند.

  تاثیر گذاری جوانان  و زنان در جامعه

  مشاورجوان فرماندارکرمانشاه می گوید: با وجود آنکه نگرش های مختلفی در میان دانشمندان اسلامی از صدر اسلام تاکنون درباره جایگاه زن در جامعه وجود داشته است و دارد؛ اما درباره آنچه مربوط به جامعه ی مدنی، استیفای حق و حقوق و حضور در مجامع است در قرآن نکته ای نیست که بگوید زنان از مردان جدایند و در زمینه ی حق انتخاب و شرکت در مسئولیت و آزادی بیان محدودیت دارند؛ مسئله مشارکت زنان در فعالیتهای اجتماعی با رعایت ارزش ها و اصول اخلاقی پذیرش مسوولیت های سیاسی مورد انکار نیست و آیات قرآن در موارد گوناگون یا مسئله را به صورت عام تعریف کرده یا زنان را پابه پای مردان یاد کرده است.

  شیرین شهبازی درادامه می افزاید: در همه انتخابات های پس از پیروزی انقلاب اسلامی زنان و جوانان همواره از نقش تاثیرگذار و ویژه ای برخوردار بودند و توانسته اند در مسیر دفاع از حقوق ملت گام های اساسی بردارند. اگرچه در تمام سالهای گذشته زنان همواره به عنوان رای دهنده در فرازهای انتخاباتی حضور می یافتند؛ اما در سالهای اخیر ( بعد از انتخابات ۹۲) تغییری که اتفاق افتاده این است که زنان و جوانان به مدد بهره گیری از تجربیات گذشته ی خود حرکت موثرتری را برای ایفای نقش در حوزه ی سیاست دنبال کرده اند.

  وی معتقد است: لازمه ی داشتن شورایی پویا و متوازن بهره مند شدن از ظرفیت زنان و جوانان به عنوان بخش مهمی از جمعیت کشور است.

  وی در ادامه می گوید: حضور زنان و جوانان در نهادهایی مانند مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا منجر به تقویت روحیه ی صلح، پرهیز از خشونت و یک بعدی شدن جامعه خواهد شد. البته همواره موانعی در مسیر مشارکت زنان و جوانان وجود دارد که اصلی ترین آن نهادینه شدن تفکر مردسالاری در جامعه است. یکی دیگر از موانع حضور زنان وجوانان این است که ورود به عرصه هایی مانند شورا و مجلس بدون هزینه‌های مالی امکان پذیر نیست و بر این اساس می توان احزاب و گروه های سیاسی را برای حمایت از زنان و جوانان تشویق کرد. همچنین سعی گروه های اصلاح طلب باید ایجاد برابری در جامعه و رسیدن به عدالت جنسیتی باشد.

  شهبازی در ادامه می افزاید: معیارهای متفاوتی برای شناسایی نامزدهای انتخابات وجود دارد. روش های سنتی انتخاب مانند تبعیت از خانواده، بزرگان فامیل، دوستان و… یا تحقیق در مورد هر یک از نامزدها که با افزایش تعداد نامزدها امکان پذیر نمی باشد. در جوامع پیشرفته احزاب سیاسی نیروی مهمی را تشکیل می دهند که الگوی ویژه ی نوسازی هر کشور را تعیین می کند. در ایران باوجود اینکه احزاب قدمتی صدساله دارند؛ اما هنوز نتوانسته اند نقش موثر خود را در توسعه سیاسی و اجتماعی کشور ایفا کنند.اما در انتخابات گذشته ی مجلس در اسفند ماه شاهد تغییر رویکرد جامعه به سمت اعتماد به احزاب بودیم و دیدیم که در اکثر شهرها نمایندگان از لیست امید وارد مجلس شدند. این رویکرد باید در انتخابات شوراها و سایر انتخابات ها ادامه پیدا کند تا جامعه به سمت توسعه سیاسی گام بردارد.

  این فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید: شورای شهر کرمانشاه در این دوره بیش از آنکه خروجی تصمیماتش تاثیری در پیشرفت شهر داشته باشد درگیر جنگ های داخلی و محفلی بود که عمدتا در راستای منافع گروهی و شخصی شکل می گرفت و متاسفانه فرصت های زیادی برای توسعه شهر از بین رفت، هر چند در سال آخر با انتخاب شهرداری توانمند تا حدودی عملکرد سوال برانگیزش را پوشش داد که امیدواریم در این چند ماه باقیمانده حمایت ها از ایشان به صورت حداکثری ادامه داشته باشد.

  تخصص و کارآمدی مهم تر است

   

  یک فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید: آمار و اطلاعات دقیقی در مورد راندمان کاری شورای شهر کرمانشاه منتشر نشده است قضاوت در مورد میزان کارآمدی این شورا سخت است؛ اما تجربه چند ماه معطل ماندن انتخاب شهردار کرمانشاه و کشمکش های فرسایشی شورا در چند سال اخیر نشان می دهد حداقل بخشی از اعضای شورای شهر منافع شخص و گروه خاصی را بر وظایف نمایندگی خود ترجیح داده اند.

  سید رضا قنبری می افزاید: بنده به تبعیض مثبت نسبت به جوانان و زنان در مورد نامزدی در انتخابات شورای شهر اعتقاد ندارم. بیش از آنکه ترکیب جنسیتی و سنی شورا مهم باشد تخصص، کارآمدی و روحیه کار تیمی نامزدها اهمیت دارد. هرچند در شهر کرمانشاه، جوانان و زنان فراوانی با خصوصیت فوق وجود دارند که حتما باید در تهیه لیست های انتخاباتی مورد توجه قرار گیرند.

  وی در ادامه معتقد است: نظارت و تایید صلاحیت نامزدهای شورای شهر توسط مجلس معتدل دهم، اصلاح طلبان با دست باز وارد رقابت ها خواهند شد. رویه ای که ممکن است در صورت ضعف مدیریت به انتشار لیست های موازی بیانجامد. بنابراین تا اطلاع ثانوی شورای سیاستگزاری اصلاح  طلبان با تمام ضعف های ممکن، تنها گزینه در شناسایی و معرفی لیست های انتخاباتی است.

  آوای کرمانشاه، بهرنگ اعتمادی

  برچسب ها :